fudoshin
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Etikett

DOJOKUN

 

(Teremszabályzat)

 

1. Sem a lustaság, fecsegés, cigizés, alkohol, evés, rágógumizás, stb. nincs megengedve a dojoban.

2. Belépéskor ill. kilépéskor mindegyik karatékának meg kell hajolnia. Azoknak akik a karatét gyakorolják a dojo egy megszentelt hely. Meghajolunk belépéskor, hogy kifejezzük: szándékunkban áll keményen és komolyan edzeni és meghajolunk kilépéskor, hogy kimutassuk köszönetünket az edzésen való részvételünkért.

3. Mindegyik karatékának meghajlással kell köszöntenie az oktatókat ill. a vendég oktatókat is. A dojoban mindig fektessünk hangsúlyt az udvariasságra és törekednünk kell, hogy elmélyítsük a szelídségre és tiszteletre épülő szellemünket.

4. Mikor az oktató vagy a vendég oktató ki ill. belép a dojoba, minden karatéka abbahagyja azt amit éppen csinál, szembefordul az ajtóban lévő oktatóval és meghajol. Mindegyik személynek igyekeznie kell, hogy kifejlessze magában a figyelmességnek azt a végső állapotát ami nála lehetséges. A karate megkívánja és kihangsúlyozza a magas fokú szellemi edzést, ugyanannyira mint a testét.

5. Karate git vagy laza kényelmes ruházatot kel viselni. Nem megengedett a zokni illetve a cipő viselete.

6. Teljes engedelmességgel fordulj mestered, oktatód felé. Oktatód ill. a kijelölt oktató összes utasítását követned kell.

7. Oktatódat hívd Sensei-nek (Sempai-nak).

8. Mindig szívleld meg az oktatód ill. más személy kritikáját. Senseiednek ill. feketeöves oktatónak utasítását "hai" szóval erősítsd meg.

9. Sohase állj körülötte csípőre tett kézzel.

10. Mikor leülsz, keresztbe tett lábakkal vagy seiza helyzetben üljél le.

11. A kezeken és lábujjakon a körmök rendszeresen és rendesen legyenek vágva, hogy megelőzzék a sérülést.

12. Ékszereket tilos a dojoban viselni. Nincs helye a dojoban és könnyen eltörhet vagy sérülést okozhat.

13. Az edzés folyamán a kontrollra, pontosságra, és a no-kontaktra kell fektetni a hangsúlyt.

14. Ne próbálkozz új formákat tanulni vagy oktatni anélkül, hogy oktatód engedélyét kikérnéd.

15. Minden tanuló vigyázzon a dojo tisztaságára. Segíts a padló szárazon tartásában, takarításában, és a tárgyaktól való mentességében. Ha a dojoba való belépéskor nem megfelelőnek találod a padló állapotát keress egy söprűt és seperd fel az edzés megkezdése előtt. A söprögetésben mindegyik tanuló kiveszi a részét , hogy hozzájáruljon az edzésnek megfelelő környezethez.

16. Ha késtél, 10 fekvőtámaszt kell csinálnod, a dojoba való belépésed előtt. Utána seizaba leülsz és megvárod míg az oktatód engedélyt nem ad, hogy beállhass. Meghajolsz és követed az utasítását.

17. A sérülést vagy rosszullétet azonnal jelentsed oktatódnak.

18. Az összes karatéka bent kell maradjon a dojoban. Tájékoztasd oktatódat, ha ki kell menned. Majd kövesd az ilyenkor szokásos szabályokat.

19. Mielőtt elhagyod a dojot, ellenőrizd, hogy nem felejtettél bent semmit.

20. Amit teszel, teljes odaadással tedd, ne engedd el magad. Ne mond magadnak "majd később keményen fogok edzeni", stb. Gyakorolj úgy, ahogy alkalmazni fogod - teljes erőbedobással.

21. Mindegyik tanuló tagja a karate közösségnek. Ha kénytelen vagy abbahagyni az edzéseket valamilyen oknál fogva, értesítsd az oktatót. Erre azért van szükség, hogy pontos nyilvántartásunk legyen.

 

 

Nemzetközi Wado Karate-Do Szövetség

 
Shotokan Karate – do United National Hungary Szövetség Kata-Bunkai Övvizsga Szabályzat

Shotokan Karate – do United National Hungary Szövetség Kata-Bunkai Övvizsga Szabályzat

 

 

Bevezető:  

A képzés és a vizsga célja

A Shotokan karate rendszerén belüli önvédelmi gyakorlatok szakszerű kivitelezése, sérülések elkerülése.

A sérülések elkerülése kiemelkedően fontos szempont. Mivel Japánban az iskolai képzés keretében oktatják a judot, így ott mindenki aki karatéval kezd foglalkozni már az iskolai tanulmányai folyamán elsajátította az esés technikát és az alapvető dobások kivitelezését. Ezért ezt mint természetesen tudott anyagot veszik a karate oktatói és ott emiatt külön képzés nem szükséges.

Másrészt a haladó fokozatú karatékák egyéb harcművészetet gyakorolva magas szintre fejlesztik ezt a tudásukat.

Magyarországon azonban nincs ilyen átfedés a harcművészetek között, ezért szükségesnek tartja a szövetségünk ezt az alapképzést biztosítsa a tagjainak.

 

A vizsga lebonyolítása

 

Az SKDUN – SKS Szövetség 2009. január 1-tól érvényes karate övvizsga szabályzatnak megfelelően történik. Ezen vizsga a karate vizsgával egy időben egyszerre, egy helyen történik. A vizsga csak a szövetség hivatalosan kinevezett vizsgáztatójának jelenlétében történhet meg.

 

 

A karate technikai rendszere és alapfogalmai

 

  1. Kihon, Kata, Kumite
  2. Dobások, állásharc
  3. Leszorítások (fojtások, feszítések)
  4. Földharc

 

Az 1. pontban leírtakat a karate edzések 90-98%-án gyakoroljuk.

A 2,3, különösen a 4. pontban szereplő technikákat, azonban a hagyományos karate edzésen nagyon keveset gyakoroljuk, gyakorlatilag a 4. pont technikáit ismeret szinten sem oktatják a legtöbb

Dojoban.

A 2. pontban szereplő technikák egy része fontossá vált, mivel a WKF versenyrendszerben kisívű dobásokat engedélyeztek. Ezért egyrészt a dobás technikáját kell elsajátítani, másrészt ennél lényegesen fontosabb, hogy a dobásból történő esés technikát tökéletesen elsajátítsák a karatékák.

A 3, 4 pontban szereplő technikák inkább a Karate – Jitsu gyakorlása során kerülnek előtérbe, amikor vagy önvédelmi célból vagy katonai közelharc céljából vagy rendőri intézkedéstaktikai szempontból gyakorlunk.

 

A Kata – Bunkai során azonban mind a 4 pont ismeretére szükség van, hiszen a Katában szereplő elemek gyakorlati felhasználása során mind a 4 pontban szereplő technikák felhasználhatók. A felhasználásnak határt szab a karatékák ismerethiánya. Az ismeret hiány következtében elsősorban maradandó sérülés következhet be, másrészt nem megfelelő dinamikával van végrehajtva a gyakorlat, maga a végrehajtás is eredménytelenné válik. Egy jó karatéka gyakorlását tönkre teszi, ha az uke járatlan a jitsu elemeiben és ezért nem tud hatékonyan együtt működni az oktatás során.

 

Alapfogalmak

 

  1. A karate alapfogalmairól a karate övvizsga szabályaiban tájékozódhatnak.
  2. A karate – jitsu alapfogalmai a következők:

a. Az esés technika ukemi-waza,

b. Állások – shisei

c. Megfogások – kumikata

d. Lépések

            e. Dobás fázisai, az állásharc elemei

            f. Feszítések – kansetsu – waza

            g. Fojtások – shime – waza

            h. Leszorítások – osae- waza

            i. Földharc – katame – waza

 

 

 

Az e pontban lévő fogalmakhoz szorosan hozzátartozik a dobások fázisainak ismerete. Ezek a következők: Shisei, Kuzushi (egyensúlyvesztés), Tsukuri (dobáselőkészítés).

Dobás, rögzítés, a helyzet fizikai és psychés uralása (Zanshin).

A d  pontban lévő lépések mozgás közben elsajátítása kiemelt fontosságú. Ezenkívül az állásharc elemeinek tudása elengedhetetlen.

 

Az állásharc elemei:

a. Védekezések

b. Ellendobások

c. Közbetámadások.

d.Cseles indítások

e. Kombinációk

f. Követő technikák

 

 

Lényegében ez az ismeretanyag a judo – jitsu és aikido ismeretanyagára épül. Mivel a Japán társadalom általános műveltségi körébe ezek beletartoznak így Japánban külön karate edzésen ezeket az ismereteket nem oktatják, mert a Japánok otthonról hozzák ezeket az ismereteket.

Ennek az ismerethiánynak a pótlására oktatjuk a karate – jitsu szempontjából fontos ismeretanyagot szövetségünk tagjainak.

 

Az alapvető judo és aikido ismeretek átadása történik meg. Az esés technika mesterszintű uralása már barna öv környékén szükséges, hiszen a további fejlődés elképzelhetetlen tökéletes esés technikai végrehajtás nélkül. A második és első kyu vizsgaanyaga feltételezi, hogy esés technikai hiányossága már nincs a tanulónak. Az alábbi vizsgaszabályzat elsajátítása után a karatéka képes lesz más harcművészeti ágak edzésein részt venni sérülésmentesen. Mivel a vizsgaanyag lényegesen több követelményt tartalmaz, mint a karate vizsga anyaga, ezért a egyes vizsgák közötti időpontok megváltoznak.

A barna övtől olyan magas szintű judo és aikido ismeretekre van szükség, hogy a heti 3x2 óra karate edzés mellett minimum 2x2 óra edzésre van szükség az ismeretanyag elsajátítására. Az ismeretanyagot nem megismerni kell, hanem elsajátítani és biztonsággal alkalmazni.

A mozgások dinimaikája olyan erős, hogy csak a fizikumában 100%-ig felkészült karatéka tudja sérülésmentesen végrehajtani.

 

8.kyu: 3 hónap

7. kyu: 4 hónap

6. kyu: 5 hónap

5. kyu: 6 hónap

4. kyu: 6 hónap

3. k yu: 6 hónap

2. kyu: 6 hónap

1. kyu: 9 hónap

 

 

Technikai ismeretek

 

Kiemelkedő fontosságúnak tartjuk az ukemi waza ismeretét. Bármilyen magas karate fokozattal rendelkező mester kerülhet olyan helyzetbe  edzőtábori körülmények között bemutatót kell tartania más harcművészeti ágak képviselőivel. A bemutató értékét nagyon csökkenti, ha a karatés nem tud esni és láthatóan botladozik a számára ismeretlen területen. Ezért mire ezt az adott mesterfokozatot eléri tökéletesen tisztában kell lennie az esés technikával.

Oktatás során a fokozatosság elvét tartsuk be az egyszerűbbtől haladjunk a bonyolultabb technikákig, de már az első övvizsgán az előre-hátra esések és oldalra történő csúsztatott esések bemutatása kötelező. Az esések elsajátítása nélkül nem oktatható ez a harcművészet.

A zuhanások, szabadesések elsajátítása rendkívül fontos, mert ez nagy mozgásszabadságot biztosít a küzdelemben.

 

Dobások

 

A WKF sportversenyein értékes pontokat lehet nyerni ezek elsajátításával. Az önvédelemben fölénybe kerülhetünk ellenfelünkkel szemben. Másrészt nem esünk kétségbe, ha minket dobnak meg és nem vesztjük el kezdeményezőkészségünket.

 

Földharc

 

Az MMA megjelenésével beigazolódott, hogy a valós harcok a földön fejeződnek be.

Ez a karatében is ismert, hiszen versenyszabály szerint ha  a versenyző földre kerül megszakítjuk a küzdelmet. Ennek az egészségvédelem volt a célja, de nyilvánvalóan ez a szabály vezetett ahhoz, hogy a földharc elemei kikerültek a mindennapos gyakorlatból. A földharc gyakorlatok ismerete azonban nélkülözhetetlen a harcművészet gyakorlása szempontjából. Hogy ki mennyit sajátít el belőle ez mindenkire személy szerint rá van bízva. Az eredményt a küzdelem során tudja a harcművészet gyakorlója lemérni. 10 gyakorló harcból hányszor tud győztesen kikerülni.

Ha egyszer sem akkor elgondolkodtató, hogy talán a saját személyes felkészülésében van a hiba és rámutat az a sikertelenség arra, hogy hol kell tovább tanulnia.

 

Természetesen ezek az ismeretek nem pótolják a judo, a jitsu, az aikido ismeretanyagát, hanem kiegészítik a karate gyakorlójának budo tudását. Aki ezekben az egymás megragadásával való harcban akarja magát megmérettetni annak javasoljuk karate mellett más harcművészetet is gyakoroljon. Ezen ismeretanyag a karate gyakorlója számára a budo ismeretanyag megszerzését szolgálja. Dan vizsga után mindenki saját tudására támaszkodva fejlesztheti további ismeretit.

Azonban ezen alapismeretek nélkül nem lehetséges a továbblépés.

 

Övvizsga szabályzat

 

Az SKDUN – Hungary Szövetség Övviszga szabályzatát tekintjük alapvetőnek 2009. január 1-től érvényes shihan Juhász Ferenc 7. dan szövetségi elnök jóváhagyásával.

A karate övvizsga szabályzat 9. és 1. kyu között határozza meg az övfokozatokat.

Ez a kötelező vizsgaszabályzat.

Válaszható pluszként a karate jitsu kiegészítő vizsga is. Ennek a kiegészítő vizsgának követelményrendszerét ismertetjük az alábbiakban.

 

 

9.kyu fehér öv

8. kyu sárga öv

7.kyu narancssárga öv

6.kyu zöld öv

5.kyu kék öv

4.kyu kék öv

3. kyu barna öv

2. kyu barna öv

1. kyu barna öv

 

 

A hagyományos Jigoro Kano Kodokan Judo gokyo rendszert alkalmaz.

Gyakorlatilag ezt a rendszert tekintjük alapnak. Tudomásul kell venni, hogy elsősorban a karate ismeretek elsajátítása a cél és csak másodsorban fontos ezen jitsu anyag elsajátítása. Ezért 1-1 övfokozat ismeretanyagát 2 karate öv vizsga ismeretanyaga mellett kérjük számon, mivel nyilvánvalóan hosszabb időre van szükség ezen emelt ismeretanyag elsajátításához.

Heti 3 karate edzés mellett javasolt heti 2 jitsu edzés ahhoz, hogy biztonsággal tudjon a tanuló vizsgázni.

A karate övvizsga szabályzat feltételrendszerének teljesítése mellett kiegészítő vizsga lehet ezen vizsgaszabályzat feltételeinek  teljesítése.

 

 

9  kyu:

 

A 9 kyura vizsgát nem kell tenni, hiszen ezt automatikusan megkapja, a jelölt ahogy belép a dojoba és megkezdi tanulmányait.

 

8 kyu (sárga öv )

 

Vizsgakövetelmény: esés hátra

                                  zuhanás előre

                                  csúsztatott esés jobbra-balra

 

A  8. kyu vizsgaanyaga csak a társ nélküli eséseket, gurulásokat, zuhanásokat  tartalmazza.

 

Dobások

 

Ezen dobásokat még nem kell tudni végrehajtani, de ezekből a dobásokból kell bemutatni az esést.

 

a. Osotogari: külső kaszáló gáncs

b. Deashibarai: boka dobás oldalt

c. Hizaguruma: térd ingatás

 

7. kyu (narancssárga öv )

 

Dobások

Ezen az övvizsgán először kell dobásokat bemutatni. Nemcsak a dobásokból történő eséseket értékeljük, hanem a dobások technikai végrehajtását is.

Külön feladatként értékeljük a társon történő átesést.

 

 

 

Földharc technika (  newaza) : leszorítások bemutatása

 

a. ) Kesagatame: a rézsútos leszorítás

b. ) Yoko-shiho-gatame: oldalsó leszorítás.

c. ) Tate-shiho-gatame: leszorítás lovagló ülésben.

 

 

6. kyu fokozat (zöld öv).

 

Ebben az övfokozatban újabb dobásokat nem tanulunk, azonban az eséseket társon keresztül , zuhanásból, lendületből, társ segítségével kell bemutatni. Előregurulás, hátragurulás, csúsztatott esések jobbra – balra, szabadesések. Az esés technikák bemutatása után a vizsgáztató kérésére a vizsgában szereplő dobások végrehajtásából kell ugyanezeket az eséseket társsal páros gyakorlatban bemutatni.

 

Dobások:

 

 

a. Osotogari: külső kaszáló gáncs

b. Deashibarai: boka dobás oldalt

c. Hizaguruma: térd ingatás

 

 

A dobások szakszerű végrehajtása jobb és bal oldalra és az abból történő esések ismerete.

A karate vizsgaszabályzat kihon ippon kumite részét is kérjük és a dobások bemutatása után  a következő támadásokkal kell bemutatni a fenti dobásokat

 

a. ) oi tsuki jodan

b.) oi tsuki chudan

c.) mae geri

 

 

Földharc

Kuzure-makura-kesa-gatame (rézsútos leszorítás változata).

Kuzure-yoko-shiho-gatame (oldalsó leszorítás változata).

Tate-sankaku-gatame: (lovagló ülésben lévő leszorítás).

Kami-shiho-gatame: (fej felőli leszorítás)

 

 

5. kyu ( kék öv )

 

 

Dobások:

Sasae-tsuri-komi-ashi: bokaingatás forgással

Uki-goshi: kis csípődobás

Ogoshi: nagy csípődobás

 

 

Földharc technika

Nami-juji-jime: rendes keresztfojtás

Gyaku-jiji-jime: fordított keresztfojtás

 Ushiro-jime: hátulról végrehajtott fojtás

Kataha-jime: ülő-álló-hasonfekvő helyzetben, ill. ölben hanyatt fekve

 

 

4. kyu ( kék öv )

 

Dobások

 

Ouchi- gari: nagy belső horogdobás

Seoi-nage és ipppon-seoi-nage: válldobás

Kouchi-gari: kis belső horogdobás

Tai-otoshi: támasztott gáncsdobás

 

Földharc technikák az előzőek teljes ismerete, feszítések

Az eddigi tanulmányok folyamán  a cél a biztonságos esés elsajátítása volt, valamint a földön fekvő ellenfél rögzítése. Ennél az övfokozatnál már a kényszerítések ismertetésre kerülnek, de nagy önfegyelemre van szükség a sérülések elkerülése céljából.

 

Ude-garami I

Ude-garami II.

Juji-gatame I.

Ude-gatame I-II-III.

 

 

3. kyu (barna öv )

 

Dobások

Harai-Goshi: kaszáló csípődobás

Uchimata: belső dobás

Yoko-otoshi: hullámlerántás oldalra

Tomoe-naga: fejen átdobás

 

Földharc technika

Szabad harc formájában térden küzdelem és az eddig tanultak bármelyik elemének bemutatása térden történő harci mozgásból. Háromszor 2 perc küzdőidő.

Tekki-shodan-kata-bunkai bemutatás.

 

2 kyu ( barna öv )

 

Dobás technika:

Kote-gaeshi: csukló dobás

Shiho-nage: négy irányú dobás

Kaiten-nage: nyomd le a szamuráj kontyát.

 

Feszítéssel végrehajtott földrevitelek (Katame-waze vagy osae-waza).

Ikkyo-osae

nikyo-osae

sankyo-osae

yonkyo-osae

gokyo-osae

hijikime-osae

ude-garami

 

Bassai-dai- kata- bunkai

 

Randori. A tori és az uke a felkészülésük során kétszer 2 percben előre megbeszélt koreográfia alapján szabadharc formában bemutatják a második kyu vizsgaanyagát harcmozgás közben.

Mind a négy dobás technikát alkalmazni kell a küzdelem során és legalább két karfeszítést.

 

A dobás technikák mindkét oldalra bemutatandók.

 

 

 

 

1. kyu ( barna öv )

 

Dobások

Kokyu-nage

Irimi-nage

Juji-garami

 

Ikkyo-osae

nikyo-osae

sankyo-osae

yonkyo-osae

gokyo-osae

hijikime-osae

ude-garami

     

Valamint a vizsgáztatható kérheti a vizsgaanyag bármely részének bemutatását.

Randori: 2 perc küzdelem, mely során a vizsgázó két támadóval szemben az első és második kyu vizsganayagában szereplő aikido dobásokat használ folyamatosan.

 

 

Kankudai-bunkai

 

Randori: 2 perc judo shihai kumite történik, mely során a vizsgaszabályzatban szereplő technikákat használhatja. A vizsgaszabályzatban nem szereplő technikák használata nem megengedett.

 

 

 

 
LINKEK
 
Számláló
Indulás: 2006-08-19
 

CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!